Výbava pro koťátko

Je to tady – vybrali jsme si koťátko! Co všechno připravit a na co nezapomenout? Připravila jsem pro vás pár tipů, které máme vyzkoušené u nás doma, a perfektně nám vyhovují.

Především musíme mít pro koťátko připravené misky – v zásadě by měli být alespoň tři, ale u nás jich máme snad tucet. Tak tedy – 1 misku na vodičku, 1 misku na granulky a 1 misku na „mokré“ jídlo (tj.: kapsičky, konzervy aj.). Na vodu doporučuji nějakou těžší a hlubší keramickou misku, aby ji kočka nepřevrhla, ale aby po část dne, kdy nejste doma, měla dostatek vody. Misky na jídlo mohou mít nízký okraj.

Granulky - preferujeme značku Royal Canin. Máme vyzkoušené a jsme spokojeni. Není to 

samozřejmě jediná značka, kterou jsme kdy vyzkoušeli, ale prostě nám vyhovuje a koťátka od nás jsou krmena jenom tím – Royal Canin Babycat 34 (od 1 do 4 měsíců stáří).

 Pokud budete chtít koťátko dát na jinou značku granulí, ať už máte jakýkoliv důvod, do začátku kupte alespoň malý pytel RC a postupně přimíchávejte – Myslete hlavně na správný vývoj vašeho koťátka a v této fázi života se prostě nevyplatí šetřit. Jako mlsku jim můžete sem tam dopřát kapsičku nebo konzervičku (u nás baští: Felix Fantastic Junior kapsičky, Gourmet gold, Sheba aj.). Nedoporučuji krmit pouze „mokrým“ krmivem! Za prvé v granulích jsou potřebné vitaminy pro zdravý růst a za druhé - koťátka jsou velice mlsná až rozmlsaná, což by se vám mohlo vymstít.

      

 

Další velice důležitou věcí, kterou musíme bezpodmínečně mít doma je toaleta pro kočičky a lopatka (výborná věc je i předložka umístěná před záchůdkem).

 U nás doma máme převážně kryté záchůdky (na ty jsou zvyklá i koťátka) bez lítacích dvířek! Proč ten vykřičník? Protože se nám často stává, že lidé volají a ptají se, proč chodí kočička vykonávat potřebu jinam. Tím, že jsou to ještě mrňousci, tak někteří se prostě bojí a neví si s tím rady. Avšak se nevylučuje, že by se to nemohli naučit. Nebojte se koupit větší záchůdek, ono do něj to prtě brzy doroste. Záchůdek ze začátku umístěte tak, aby bylo koťátku na blízku! Později až si kočka zvykne na chod domácnosti, můžete jej umístit na vhodnější místo.

 

 

Do kočičího WC samozřejmě stelivo. Co se druhu týče u nás se osvědčil Cats Best Oko Plus. Je to samozřejmě čistě na vás, ale nám toto vyhovuje, protože nemusíme tak často vyměňovat a čistit celé záchůdky. Spíše dosypáváme a asi tak jednou do měsíce celé měníme. Velkou výhodou je také to, že se dá spláchnout do WC.

 

Pokud nechcete mít všude po nábytku škrábance, je dobré pořídit vašemu novému mazlíčkovi škrabadlo. Velikost je opět samozřejmě na vás, ale stejně jako u kočičího WC bych volila spíše větší variantu min. okolo těch 120 cm.

 

 

S touto výbavičkou by se už dalo přivést koťátko domů, na co ale rozhodně nesmíme zapomenout je PŘEPRAVKA.

Přepravka se vám bude hodit nejenom na přepravu od chovatele k vám domů, ale také na výpravy k veterináři, či jiné případné cestování. Je to bezpečné jak pro kočku tak pro vás. Velikost volte rovnou podle velikosti kočky v dospělosti, ale pozor ne příliš velkou (cca D 51 x Š 33 x V 35 ). Ještě nějakou dečku nebo pelíšek, aby měla micka při cestování pohodlíčko a můžete vyrazit.

 

Rozhodně není na škodu mít doma připravené nějaké hračky - jako jsou mávátka, pěnové balónky, myšky se šantou apod. Pelíšek samozřejmě můžete také pořídit, ale nezaručuji, že do něho koťátko půjde. Jak se říká: Jak si kdo ustele, tak si jeho kočka lehne.. Prostě a jednoduše kočka spí nejradši tam kde je největší teplo a pohodlí..ano tušíte správně, je to vaše postel...Nevzdávejte to, některé kočičky si také potrpí na spaní v různých kukaních a pelíškách pro kočičky. (Často bývají součástí škrabadel)

 

Pro super komfort vašich chlupáčků si pořiďte také nůžky na drápky – není to zas taková věda a pokud bude potřeba, nemusíte hned běžet na veterinu. Kočka si sice škrábe drápky o škrabadlo, ale někdy to přeci jen nestačí.

Nastane také období línání, proto buďte připraveni, připravte i svoji kočičku a čas od času ji vyčešte kožíšek - tedy hřebínek, postačí nějaký malý, ne s ostrými jehličkami. Je lepší začít od koťátka, aby nebyl později problém. Kočky umí být pěkně paličaté. Kočičky nekoupeme, ale pudrujeme. Prodává se přímo pudr pro kočky nebo můžete použít dětský.

 

Přijeli jsme domů a co teď?

Po příjezdu nechte koťátko rozkoukat. Ukažte mu kde má misky a kde záchůdek. Klidně nechte prvních pár dní i přepravku, aby se mohlo koťátko schovat. Je to příjemnější než lovit jej pod skříní a bát se kam zmizelo. Dejte prckovi čas. Někdo toho času potřebuje více, někdo méně. Následující den nebo dva to je na vás doporučujeme navštívit veterináře, abyste koťátko zapsali a nechali jej prohlídnout. Jistota je jistota.

Koťátko netrestejte – není to pes a nepochopí to. Pokud vám bude škrábat jinde, vezměte jej a dejte v klidu na škrabadlo. Cokoliv se vám bude zdát divné, kontaktujte chovatele nebo veterináře.

 

Zde nakupujeme (nejlevnější, nejrychlejší):

www.pytelgranuli.cz

www.zoohit.cz

www.zoofast.cz

www.profizoo.cz

 

Autor: Bc. Kulišová Kateřina / 2014

Diskusní téma: Výbava pro koťátko

Оптовые поставщики кальянов. Где купить табак оптом?

Michaelmes | 25.12.2021

У Нас скидки круглый год!
HoOkAh MaGic наш официальный бренд
Набрав в поисковике Вы можете посетить наш сайт
и возможно приобрести кальяны и всё для них.
Персональные скидки
Строго 18+
Проект Sherlock это не просто сеть магазинов, а сообщество единомышленников, ценящих вкус отборного табака. Своей деятельностью мы хотим приносить людям пользу и радость, дарить новые эмоции, развивать культуру курения. Именно поэтому каталог нашего сайта содержит свыше 3 000 товарных наименований. У нас можно купить табак для кальяна, смеси для набивки самокруток или трубок, портсигары, устройства VAPE, полезные аксессуары и стильные подарки.

Экзотика или штраф: как могут поплатиться петербуржцы за« кальяны с собой на Невском

Michaelmes | 24.12.2021

У Нас скидки круглый год!
HoOkAh MaGic наш официальный бренд
Набрав в поисковике Вы можете посетить наш сайт
и возможно приобрести кальяны и всё для них.
Персональные скидки
Строго 18+
Материал исполнения преимущественно стекло; широкое и устойчивое основание.

Sending newsletters via contact forms to the sites ofcompanies via all countries and domain zones of the world in all languages.

contactrecsvg | 20.12.2021

Dear sir!

We offer sending newsletters via contact forms to the sites of firms via any countries of the world.

website =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai

WHAT IS THE MAILING OF WEBSITES BY CONTACT FORMS?
This is a type of mailing using the feedback forms that are located in the feedback section of the website and filled by our software in automatic mode with a rate of a few thousand feedback forms per 1 minute, while the alphabetic and numeric code from the pictures (CAPTCHA) is also solved.
After that, the messages including your cooperation offers are sent to the emails of organisations.
When sending mailing by contact feedback forms, it turns out that each website sends an e-mail to its own e-mail and, therefore, all letters arrive in the inbox folder of the exact electronic address in which the company receives the business information.

Unique Trade Offer:
Fast 100% notification of firms and internet resource owners about new business offers.
Search of new customers that other advertisements cannot find.

AIM:
Finding customers that cannot be found through other types of advertisements.

Benefits:
1.100% delivery of commercial letters.
2.Expansion of the customer database.
3. Expansion of the your market share.
4.Mailings based on topics and regionality.
5. Sending offers to directors.
6. Conducting tenders.
7. Conducting marketing campaigns.
8. Studying public opinion and conducting surveys.
9. Fast notofication.
10. Price.
11. Entering the international markets.

Our competitive advantages:
1.When sending mailing by contact forms, all messages arrive in the inbox. When sending bulk e-mails, this can reach up to 5%.

2.When sending mailing by contact forms it is possible to send a few million letters per day to inboxes. When sending mass e-mails a few thousands arrive in the inbox folders, the rest often either are not delivered or arrive in the junk folder.

3. When sending mailing by feedback forms a letter does not get blocked by mail systems because it is sent from different internet resources. When sending e-newsletters it is possible to send a few thousands of those but nevertheless all the IP addresses from which the mailing is sent will be blocked.

4. When sending mailing by contact forms the minimum number of macro-synonims is used to form text and headings of the letter. When sending e-mail newsletters, it is necessary to use synonyms («macros») for each word and create ten thousand different headings.

5. A lot of firms deliberatelly hide their e-mail and only leave a contact form for contacting with them.

6. When sending e-newsletters, your commercial offer can be delivered to every employee of the firm, (which causes discontent) compared to mailing by contact forms where the information is received at the email specifically set up for business offers.

7.Fifty % of business electronic addresses are placed on free e-mail servers, they are not very "searchable" by e-mail, but when sending mailing by contact forms through these mail servers, all e-mails are one hundred percent delivered to the recipients.

8. Only thirty-forty % of firms are placed in the directories within two-three years, and all the rest are already located in our VOIS databases and are waiting for your cooperation offers.
It turns out that that mailboxes of organisations from directories are spammed, which means that they will not have such profit as when sending mailing by feedback forms using our new VOIS databases.

9. Any kind of stop words in the headings or body of the letter can be sent through forms. When sending mass e-mails, such letters either are not delivered the recipient or arrive in a spam folder.
The list of stop words of mails includes almost all phrases and words that encourage recipients to take active actions.

Application:

1. Searching for new clients.
2. Quick notification of marketplaces about new commercial offers.
3. Informing directors.
4.Supply.
5. Conducting tenders.
6.Conducting marketing campaigns.
7.Studying public opinion and conducting surveys.
8. Searching for clients abroad.

Reasons for purchasing this service:

1. one hundred percent delivery of your e-mails and cooperation offers to millions of organisations around all countries in the world.
Every website sends a message to itself so all filters of mails are bypassed.

2.Mailing by feedback forms is an excellent way in in terms of conducting all sorts of marketing researches, surveys and studies of public opinion on any kind oftype of activity and direction.
When sending mailing by feedback forms, you will will be absolutely sure that your message has been delivered to one hundred percent of users of your service and product and if a product or service is "poorly promoted", then the potential problem lies in other things, for example in cost.
At the same time, within seven days you will see real demand for your own products and services, you will not need to spend funds on rent and other more time-consuming and expensive marketing activities.

3.Mailing by contact forms is the quickest and the most economical way to get your product or service to the markets of other states.

4. Mailing by feedback forms is a tool for conducting all sorts of tenders.

5.Monthly update of the databases, as more than one hundred and fifty thousand new sites, appear all over the world every day, and you, get new potential clients.

6. Full geographical scope for all states of the globe.

7. We offer clients that are not available through other advertisement.
When sending mailing by contact forms, you will be able to get to that part of your potential clients, that is impossible to "break through" automatically in another way.
For instance, you will be able to deliver a business offer to those potential clients that were previously unavailable due to mail filters while sending mass e-mails.
In the markets, there is a unusual situation: companies that got into the directories are literally filled with spam with all sorts of cooperation offers while very little or no e-mails are sent to the rest.

8. Unique technique of unraveling the captcha.
There are special services for decoding numeric and alphabetic code (captcha/CAPTCHA). It costs one dollar to solve 1000 captchas.
It turns out that, processing a million sites our robot solves 1 million captchas, which costs thousand $ only to decode captcha/CAPTCHA, and we provide this free for you!

9. By ordering mailing by feedback forms, you are promoting your service or product not to separate individuals, but to entire organisations, for example domain zone .com, where more than one hundred and fifty million business organisations from all over the world are collected (we have got samples of them from all international zones for every state).

10. Mailing by contact forms also includes a subtype of text mailing
Mailbox that is linked to the feedback form is the primary e-mail of companies through which applications and commercial offers are sent. This mail is also set up for cell phones as it is necessary to respond to the information fast so as not to lose the order or the relevance of the business offer.

11. The database of countries also includes all joint firms from all countries closely related to or working with this country, for instance, diasporas and national communities.
Ban, sanctions of mail systems and search engines?
These mailings are an alternative to sending bulk e-mails, therefore search engine sanctions and "BAN" do not apply to them.
Mail service delivers the data of messages to the inbox folder, as it passes through the "warm channel" from the new IP address of the website to the corporate mailbox of the same site.
In simple language, these mailings "live in e-mails" and mail filters do not react to them, because mails have a certain trust in communication channels between websites and corporate emails.

OUR DATABASES:
You can purchase our databases separately from the mailing by sending us a enquiry by contact form.

MORE THAN TWO THOUSAND VOIS DATABASES BY DOMAINS AND COUNTRIES OF THE WHOLE WORLD.

SELECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN CONTINENTS OF THE WORLD.

COLLECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN LANGUAGES.

SELECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN CMS.

SELECTIONS BY THE MAIN COUNTRIES OF THE WORLD.

HOW TO MAKE AN ORDER FOR MAILING BY FEEDBACK FORMS:
The simplest text of the message + a few headings, the main goal is to interest the potential client, and they will read the rest on your internet resource.
Most likely, all ads on your subject are already on the Internet, use the search bar and choose the most successful ones.
The headings are substituted replacing each other from text file.
Only text messages are sent, links are inserted without problems, they are active. If the potential customer needs pictures or more specific information, then you should forward the potential customer to visit your internet resource.

In the letter:
Text without pictures, since pictures do not pass through the feedback form.
Your contact details:
Internet resource address:

Fields to fill in:
Name:
Country:
City:
Internet resource:
Several headings:
Mailbox for autoresponces:

website =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai
Price List =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai/en/price/

Excited to be here.

GlennPer | 15.12.2021

hi

Test, just a test

MalcolmEvirl | 09.12.2021

Hello. And Bye.

I am comforted to read and hear this type of news.

GlennPer | 08.12.2021

hi

I imagined there was more information to reflect this out reaching a bigger audience.

GlennPer | 24.11.2021

hi

Never give up

JoshuaSox | 22.11.2021

}

Best workshop sensual in NY

stenue | 08.11.2021

The spa salon nude invites find out one of the kinds massage techniques, is what we do. What is an sports massage interested in everyone. body rub massage this is the gift to give for bliss. You willsurprised to that,what ocean enjoyment can experience from choice massage. In spa center trimming massage girls can do sensual Soapy massage .
How is it done, and is there something exotic? We will tell you all about him that you wanted to know |Our vacuum massage jars is visited not only by men but also by women, and also by couples. You necessarily want to use only this infinitely … Our intention this is to please men magical sex sensual massage. Separate approach to any your requirements and needs.

We have a showroom in Downtown. Specialists Lauren :
[url=https://nuru.manhattan-massage.com]1nurumassage[/url]

The delightful girls our the spa salon will give you an unforgettable experience. The spa center is a place of rest and relaxation. Like cosmetic massage, as in principle, and relaxation, affects on specific elements human body, what can help you personally become less tense. Choose one or just two beauties! Choose for yourself massezha which likes, both professional and professional skills!
Spa center in Empire City offer wonderful placement with comfortable interior. All of these premises promote to stay with you secretly.

Izcwrevox

Hazelomill | 08.11.2021

Upgvyzcqk

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek