O plemeni Ragdoll

 

Historie plemene Ragdoll

Plemeno ragdoll se zrodilo poměrně nedávno v 60. letech 20. století v Kalifornii. Ragdollové byli vyšlechtěni chovatelkou Annou Baker, která pro chov tohoto plemene použila kočku Josephinu.

U Josephiny se totiž po autonehodě objevila vlastnost typická pro ragdolly - po zvednutí do náruče se naprosto povolí svalstvo, až se podobají hadrové panence (odtud název ragdoll, v překladu „rag" - hadr, „doll" - panenka"). U všech Josephininých koťat se údajně tento povahový rys dále vyskytoval a při šlechtění se na něj klad důraz. Zakladateli plemene ragdoll se stala Josephinina koťata Fugiana, Buckwheat a Daddy Warbucks.

 

Charakter

Kočky plemene ragdoll se chovají velmi přátelsky k lidem, rády se mazlí a jsou přítulné a poddajné. I s ostatními kočkami vycházejí dobře. Pro ragdolly je výhodné, pokud doma máte ještě nějaké kočky. Zamezí se tím tomu, aby trpěli samotou, kterou špatně snáší. V jistém slova smyslu se podobají psům - svého majitele si hlídají a dokonce s oblibou nosí nejrůznější kočičí hračky.

 

Vzhled koček plemene Ragdoll

Ragdoll patří mezi polo-dlouhosrsté kočky. Na krku mu narůstá nejdelší srst, na hlavě naopak nejkratší. Srst je velmi hustá a hedvábně jemná. Koťata jsou po narození nejčastěji čistě bílá, ale už po několika dnech se zbarvují a tmavnou.

 

Ragdoll se velikostně řadí mezi středně velká plemena, ale tělo této kočky má působit mohutným dojmem. Jejich hmotnost se pohybuje mezi sedmi a deseti kilogramy. Délka u kocourů může dosahovat až jednoho metru.

 

Oči by měly být zbarveny modře. Čím tmavší odstín tím lépe. Uši nejsou do špičky, ale jsou mírně zaoblené. Krk bývá krátký a tlustý a spolu s dlouhými chlupy plynule navazuje na hruď. Zadní nohy jsou o něco delší než přední, takže zadní část mírně vystupuje nahoru. Ragdoll mají středně dlouhý, bohatě porostlý ocas.

 

Standard plemene

Plemeno ragdoll je uznané ve třech typech (mitted, colorpoint a bicolor) a devíti barvách (red, creme, lynx, tortie, torbie, seal, chocolate, blue, lilac).

Colorpoint musí mít nohy, uši, ocas a masku sladěné s trupem. Nos a polštářky na tlapkách jsou tmavé. Náprsenka, břicho a hruď jsou světlejšího odstínu. Ragdoll typu colorpoint nesmí mít nikde bílou barvu.

Typ mitted je podobný colorpointu, ale na nohách má bílé ponožky (nesmí na nich mít tmavé fleky). Mitted má bílý pruh od ocasu až k bradě. Polštářky na tlapkách jsou narozdíl od colorpointu růžové.

U typu bicolor jsou záda, uši, ocas a maska tmavě zbarvené. Okolo čenichu by měla být bílá skvrna ve tvaru obráceného V. Polštářky na tlapkách a nos jsou stejně jako u typu mitted růžové. Břicho a nohy jsou u tohoto typu zbarvené bíle (bílá musí být čistá, beze skvrn). Naopak na ocase a uších se nesmí vyskytovat bílé znaky.

 

Základní péče

Ragdoll nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Polodlouhá srst se nezacuchává a úplně postačí občas (asi jednou týdně) odstranit odumřelé chlupy hrubým hřebenem nebo kartáčem. V době línání frekvenci kartáčování podle potřeby zvýšíme, ale pozor, aby se srst příliš častým česáním nepoškodila.

Podívejte se také na naše 

stránky na facebooku 

https://www.facebook.com/OristarCz